Pokaż menu

Zalecenia projektowe na tablety

Jak tworzyć dobre aplikacje do czytania prasy

 1. Projektancie, najważniejsze jest, aby Twoja aplikacja umożliwiała wygodne czytanie na ekranie tabletu. Zaprojektuj artykuły tak, aby użytkownicy nie musieli poświęcać swojej energii na dostosowywanie wyglądu treści – powiększanie czy otwieranie innych widoków tego samego artykułu.
 2. Pozwól użytkownikom kopiować tekst, nie zmuszaj ich do robienia zamiast tego zrzutów ekranu
 3. Aplikacja powinna umożliwiać przekręcanie urządzania z pozycji pionowej w poziomą i odwrotnie. I powinna dobrze to obsługiwać – nie tracić przy tym miejsca, w którym użytkownik czytał, nie zmieniać strony na inną.
 4. Wykorzystaj możliwości zmiany interfejsu w zależności od orientacji urządzenia – powiększaj zdjęcia, inaczej formatuj tekst.
 5. Pierwszy ekran aplikacji (czyli okładka albo pierwsza strona gazety) zawierający tytuły wybranych artykułów, powinien być klikalny i przenosić w odpowiednie miejsce gazety
 6. Zrób przynajmniej jeden spis treści (klikalny!), a najlepiej zagwarantuj kilka sposobów przeglądania zawartości gazety. Pomyśl np. o przeglądaniu po kategoriach albo tagach. W menu aplikacji umieść szybki powrót do spisu treści.
 7. Zdjęcia, wykresy, infografiki powinny być dostępne w formie umożliwiającej wygodne przeglądanie na tablecie – powiększaj po kliknięciu, rób galerie multimediów.
 8. Wykorzystuj możliwości urządzenia i wzbogacaj aplikację o multimedia (video, pliki muzyczne) oraz wprowadź interaktywne obszary, linkuj do stron w Internecie (tylko poinformuj o tym użytkownika)

Jak projektować na iPada

Kilka podstawowych wytycznych, które niekoniecznie muszą stanowić gwarant sukcesu aplikacji, jednak z pewnością mogą podpowiedzieć o czym nie powinno się zapominać siadając do projektowania aplikacji na tablety:

 1. System operacyjny
 2. Obecność w ekosystemie
 3. Kontekst użycia
 4. Wykorzystanie Internetu
 5. Sposób użycia
 6. Rozdzielczość
 7. Orientacja
 8. Dostępność – bo kontekst użycia definiuje nam sposób czytania i odbiorcę docelowego
 9. Funkcje sprzętowe
 10. Koncepcja

Na razie tylko zajawiamy temat – więcej w środę na Mediarun.pl.

Kilka ciekawych źródeł

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *