Pokaż menu
Prasa na iPada > Prasa na różnych urządzeniach

Prasa na różnych urządzeniach

Głównym celem badania było sprawdzenie jak ludzie czytają prasę na tabletach – co czytają, w jakich okolicznościach, jak często. Przedmiotem badania były również aplikacje prasowe na iPada, które są poniekąd konkurencją dla prasy papierowej. Dlatego też w podsumowaniu wyników na tym temacie skupimy się najmocniej, a prasę na telefonie i prasę na komputerze potraktujemy trochę po macoszemu. (Po więcej informacji odsyłamy do odpowiednich sekcji)

 

Komputer i telefon

To urządzenia, na których głównie czyta się serwisy newsowe i blogi, więc nie są mocnymi konkurentami w szrankach z papierem i tabletem. Co prawda, w ankiecie pojawiło się sporo deklaracji odnośnie czytania magazynów i dzienników – na komputerze odpowiednio 36% i 33%, na telefonie 19% i 16%. Jednak po analizie danych jakościowych (gdzie prawie nikt nie czytał magazynów/dzienników na tych urządzeniach) wnioskujemy, że deklaracje dotyczyły serwisów informacyjnych występujących pod tą sama nazwą co wydania papierowe (polityka.pl vs Polityka Cyfrowa).

Uczestnicy naszego badania, na komputerze czytali przede wszystkim w domu i w pracy. Na telefonie przeważnie w komunikacji miejskiej oraz gdy musieli na coś czekać. Zdaje się więc, że te dwa urządzenia poniekąd się uzupełniają.

Tablet a komputer

Tablet jest w pewnym sensie konkurentem dla komputera. Na obydwu urządzeniach w tym samym stopniu króluje czytanie w domu oraz serwisy informacyjne i blogi. Różnica polega na tym, że tablet jest narzędziem bardziej kojarzonym z relaksem i spokojem. W wywiadach bardzo często wybierano też zdjęcia wskazujące na wakacje i podróże.

Tablet vs papier

Czytanie prasy na papierze deklaruje 58% respondentów. Na tablecie 86%. Osób czytających codziennie prasę drukowaną jest 16%. Na tablecie 43%. Przyglądając się temu ile osób czyta na obydwu nośnikach w domu, w podróży, na wakacjach, na mieście czy w pracy – na każdym polu tablet zyskuje większy odsetek respondentów.

Nie ma się co sprzeczać – po tablet sięgamy po prostu częściej niż po prasę drukowaną. Ale pamiętajmy, że to wynika również z tego, że na tablecie mamy treści, których nie oferuje prasa tradycyjna.

Dobrze, przyjrzyjmy się więc czytelnictwie tylko dzienników i magazynów. Tutaj, obydwa nośniki mają już bardzo porównywalne dane ilościowe. Czy to oznacza, że prasa drukowana nie ma się jednak czego obawiać ze strony e-prasy?

Przyglądając się zebranym przez nas danym jakościowym, tablet ma przewagę w formie liczby wpisów dzienniczkowych oraz deklaracjach uczestników badania. Wpisów dotyczących czytania na tablecie (biorąc pod uwagę tylko dzienniki i magazyny) było 10, a na papierze – 4. Notatki odnoszące się do papieru, mówiły o prasie lokalnej, magazynach specjalistycznych (niedostępnych w formie cyfrowej) albo prasie darmowej. W wywiadach też nikt nie mówił o kupowaniu gazet drukowanych w innej sytuacji jak na wakacjach czy w podróży. Wydaje się, że za treści na tablecie płacimy częściej (36% kupuje magazyny, 10% kupuje dzienniki).

Reasumując, częstotliwość czytania dzienników i magazynów na obydwu nośnikach może być zbliżona, jednak  magazyny i dzienniki drukowane wydają się być częściej czytane z przypadku, w miejscach gdzie są dostępne za darmo.

 90% użytkowników tabletów preferuje czytanie na tablecie niż na papierze.

Skąd to wiemy?

Przeczytaj o zastosowanych przez nas metodach:

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wywiadu i układania kolaży oraz przeczytania przykładowego dzienniczka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *