Pokaż menu

Prasa na komputerze

Komputer jest mało mobilnym urządzeniem, w związku z czym znacznie trudniej jest mieć go zawsze przy sobie tak jak tablet, telefon czy prasę drukowaną. Jednak nasi badani najwięcej czasu poświęcili własnie na czytanie prasy na komputerze. Mówi o tym 56 ze 121 wpisów dzienniczkowych oraz statystyki – 66% użytkowników tabletów czyta prasę na komputerze codziennie, a kolejne 16% kilka razy w tygodniu.

Przeważają newsy i blogi

W komputerowym czytelnictwie zdecydowanie przeważają serwisy informacyjne (81%) oraz blogi (70%). Badani najczęściej czytali takie serwisy jak onet.pl, gazeta.pl, natemat.pl, antyweb.pl, tvn24.pl, pudelek.pl. Stosunkowo często zaglądali także na darmowe serwisy wydawców dzienników i magazynów papierowych, takie jak wyborcza.pl, wprost.pl, polityka.pl, pb.pl.

Przez 10 minut lektura Polityki Cyfrowej -reportażu z cyklu „na własne oczy”. W pomieszczeniu trzy osoby bez przerwy wychodzące i wybiegające. Fotoreportaż czytany na komputerze stacjonarnym przez aplikację webową.

Co ciekawe, 36% użytkowników tabletu deklaruje, że czyta na komputerze magazyny, a 19% za nie płaci. W  naszym badaniu tylko jedna osoba czytała magazyn w formie cyfrowej na komputerze. Statystyka 36% odnosi się zapewne do darmowych serwisów informacyjnych występujących pod tymi samymi nazwami jak gazety (jak polityka.pl a Polityka Cyfrowa).

 

Najczęściej w domu

80% ankietowanych wskazuje na dom, jako miejsce czytania na komputerze. Również zdecydowana większość wpisów dzienniczkowych oznaczona była tagami „komputer” i „dom”. Układając kolaż, jeden z respondentów wybrał zdjęcie rodziny siedzącej na kanapie, ponieważ czytanie na komputerze to dla niego wspólne czytanie i oglądanie informacji w sieci.

Oczywiście czytamy głównie wieczorami oraz o poranku, przy śniadaniu, przed wyjściem z domu.

I w pracy

Praca była drugim najczęściej wymienianym miejscem w prowadzonych dzienniczkach. Zaobserwowane zachowanie jak najbardziej znajduje potwierdzenie w liczbie 66%.

Robię poranną „prasówkę” – czytam serwisy www: onet.pl, tvn24.pl, tvnwarszawa.pl. Krótkie informacje o bieżących wydarzeniach. Jestem w pracy. Dzień w pracy powoli nabiera tempa. Czytam 20-30 minut.

Zazwyczaj rozpoczynano tak dzień pracy (tak zwana „poranna prasówka”), ale często też pojawiały się popołudniowe przerwy na przejrzenie newsów.

Na wykładzie od godziny 8:45 do 9:30 czytam nadal gazetę.pl, gadzetomanię, natemat, tvn24 i kilka innych portali informacyjnych. Na wykładzie jest ok 40 osób, jest w miarę cicho, wyłączając prowadzącą profesor.

50% ankietowanych czyta na komputerze „na mieście”, jednak nie natknęliśmy się na takie deklaracje w badaniach jakościowych. Pojawiły się za to notatki z uczelni.

 

Dlaczego użytkownicy tabletów nie czytają na komputerze?

Co zaskakujące, 14% użytkowników tabletów nie czyta w ogóle prasy na komputerze. Jako przyczynę podają niewygodę komputerowego monitora. Czy to oznacza, że jednak czytają, ale na tabletach albo innych urządzeniach?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *