Prasa na komputerze
Komputer jest mało mobilnym urządzeniem, w związku z czym znacznie trudniej jest mieć go zawsze przy sobie tak jak tablet, telefon czy prasę drukowaną. Jednak nasi badani najwięcej czasu poświęcili własnie na czytanie prasy na komputerze. Mówi o tym 56 ze 121 wpisów dzienniczkowych oraz statystyki – 66% użytkowników tabletów czyta prasę na komputerze codziennie, a kolejne 16% kilka razy w tygodniu.
Przeważają newsy i blogi
W komputerowym czytelnictwie zdecydowanie przeważają serwisy informacyjne (81%) oraz blogi (70%). Badani najczęściej czytali takie serwisy jak onet.pl, gazeta.pl, natemat.pl, antyweb.pl, tvn24.pl, pudelek.pl. Stosunkowo często zaglądali także na darmowe serwisy wydawców dzienników i magazynów papierowych, takie jak wyborcza.pl, wprost.pl, polityka.pl, pb.pl.
Co ciekawe, 36% użytkowników tabletu deklaruje, że czyta na komputerze magazyny, a 19% za nie płaci. W naszym badaniu tylko jedna osoba czytała magazyn w formie cyfrowej na komputerze. Statystyka 36% odnosi się zapewne do darmowych serwisów informacyjnych występujących pod tymi samymi nazwami jak gazety (jak polityka.pl a Polityka Cyfrowa).
- Czyta wszystko na komputerze. To jest narzędzie do czytania i pisania. Komputer jest wielkim oknem na świat.
- Na komputerze czyta blogi i newsy motoryzacyjne. Używa Google Docs, ogląda filmy oraz czyta raporty w pracy.
- Na komputerze czyta tematy związane z budownictwem, inżynierią – nigdzie nie ma dostępnych takich treści. Komputer kojarzy się też z pracą, bo ma na nim różne notatki, umowy itd.
- Na komputerze często czyta artykuły naukowe oraz o zwierzętach. Czyta na komputerze zawsze przy biurku. Często wspólnie z rodziną dzielą się treściami znalezionymi w sieci. Na komputerze ogląda też zdjęcia i filmy.
- Codziennie rano w pracy czyta główne newsy, co się dzieje na świecie i w kraju – onet, wp, wykop. Lubi też blogi tematyczne o motoryzacji. Na komputerze sprawdza też rozkłady podróży – nie tylko dla siebie, ale też dla innych.
- Na komputerze szuka informacji finansowych oraz na temat zdrowia. Kupuje też ebooki, ponieważ na komputerze ma do tego specjalną aplikację.
- Raczej nie czyta prasy na komputerze. Ogląda filmy, słucha muzyki, pracuje. Wykorzystuje komputer na spotkaniach towarzyskich do słuchania muzyki.
- Raczej nie czyta na komputerze, który kojarzy się z oglądaniem filmów, niedostępnych w TV, przeglądaniem giełdy i kursów walut, szukaniem wycieczek zagranicznych czy biletów samolotowych.
Najczęściej w domu
80% ankietowanych wskazuje na dom, jako miejsce czytania na komputerze. Również zdecydowana większość wpisów dzienniczkowych oznaczona była tagami „komputer” i „dom”. Układając kolaż, jeden z respondentów wybrał zdjęcie rodziny siedzącej na kanapie, ponieważ czytanie na komputerze to dla niego wspólne czytanie i oglądanie informacji w sieci.
Oczywiście czytamy głównie wieczorami oraz o poranku, przy śniadaniu, przed wyjściem z domu.
I w pracy
Praca była drugim najczęściej wymienianym miejscem w prowadzonych dzienniczkach. Zaobserwowane zachowanie jak najbardziej znajduje potwierdzenie w liczbie 66%.
Robię poranną „prasówkę” – czytam serwisy www: onet.pl, tvn24.pl, tvnwarszawa.pl. Krótkie informacje o bieżących wydarzeniach. Jestem w pracy. Dzień w pracy powoli nabiera tempa. Czytam 20-30 minut.
Zazwyczaj rozpoczynano tak dzień pracy (tak zwana „poranna prasówka”), ale często też pojawiały się popołudniowe przerwy na przejrzenie newsów.
Na wykładzie od godziny 8:45 do 9:30 czytam nadal gazetę.pl, gadzetomanię, natemat, tvn24 i kilka innych portali informacyjnych. Na wykładzie jest ok 40 osób, jest w miarę cicho, wyłączając prowadzącą profesor.
50% ankietowanych czyta na komputerze „na mieście”, jednak nie natknęliśmy się na takie deklaracje w badaniach jakościowych. Pojawiły się za to notatki z uczelni.
Dlaczego użytkownicy tabletów nie czytają na komputerze?
Co zaskakujące, 14% użytkowników tabletów nie czyta w ogóle prasy na komputerze. Jako przyczynę podają niewygodę komputerowego monitora. Czy to oznacza, że jednak czytają, ale na tabletach albo innych urządzeniach?