Pokaż menu

Prasa na papierze

Wśród wszystkich 238 notatek w dzienniczkach, tylko 4 wpisy dotyczyły prasy drukowanej. Badani zapytani wprost o czytanie na papierze, rzeczywiście deklarowali „kilka razy w miesiącu” bądź „wcale”.

Nikt z 8 osób biorących udział w indywidualnych wywiadach pogłębionych, nie kupuje już regularnie prasy drukowanej. Zdarza im się to sporadycznie, tylko w specjalnych okolicznościach – gdy zapomną tabletu albo chcą od niego odpocząć na wakacjach.

Ten sam trend pojawił się również w wynikach ankiety – 42% użytkowników tabletów nie czyta wcale prasy drukowanej, a 32% sięga po nią kilka razy w miesiącu.

Prasa drukowana była najrzadziej wybierana przez naszych respondentów.

Nie oznacza to oczywiście końca prasy drukowanej. Nawet wśród użytkowników tabletów pojawia się kilka sytuacji, kiedy papier jest nadal interesujący.

 

Darmowe gazety

28% ankietowanych zadeklarowało czytanie darmowych gazet.

Układając kolaże dotyczące papieru, nasi respondenci najczęściej wybierali zdjęcia kawiarni, poczekalni czy uczelni. Są to miejsca, w których często udostępniana jest prasa za darmo. Jednak obcowanie z takimi gazetami jest raczej dość sporadyczne – średnio 1-3 razy w miesiącu.

Ok godziny 12 czytałem drukowaną Gazetę Wyborczą i Rzeczpospolitą na swoim wydziale. Nie kupiłem żadnej z tych gazet, codziennie dostarczane nowe od wydawcy do dyspozycji studentów.

Jedna z notatek dzienniczkowych, dotyczyła właśnie czytania darmowej prasy na uczelni. Inna osoba w trakcie wywiadu  przyznała się, że ostatnim razem czytała prasę drukowaną podczas wizyty u fryzjera a „tak poza tym, to nie czyta na papierze”.

Treści niedostępne w innej formie

Jednym z powodów czytania prasy drukowanej jest brak dostępności danej treści w innej formie niż na papierze.

Prasówka w pracy. Czytam tradycyjne wydania miesięczników „Magazyn Autostrady”, „Drogi – budownictwo infrastrukturalne”, przeplatając to z czytaniem w internecie: forsal.pl, nbi.com.pl.

Dwóch respondentów dzienniczkowych czytało magazyny specjalistyczne, które są niedostępne w innej formie niż na papierze. Inna osoba, aby przeczytać  artykuł o jego babci, sięgnęła po gazetę lokalną, również dostępną tylko w druku.

Na wakacjach, w podróży

Czytanie prasy papierowej bardzo często kojarzyło się z wakacjami, gdzie można odpocząć od urządzeń elektronicznych i dostępu do sieci. Sama podróż takimi środkami transportu jak pociąg i samolot, zachęca do sięgnięcia po papier – szczególnie gdy nie ma się żadnego urządzenia przy sobie, albo nie można go używać.

W domu?

W badaniach jakościowych dom był raczej rzadko wymienianym miejscem czytania na papierze – pojawił się tylko jeden wpis w dzienniczku, a w kolażach tylko dwie osoby wybrały zdjęcia domowych wnętrz (czy dla Was też jest oczywiste to, że były to toalety?). Zaskakuje więc wysoki odsetek uzyskany w ankiecie - 54% osób czytających prasę drukowaną w domu.

 

Dlaczego użytkownicy tabletów nie czytają na papierze?

Powszechny dostęp do darmowej informacji powoduje, że coraz mniej chętnie kupujemy prasę drukowaną. 21% respondentów twierdzi, że „darmowe informacje w innych mediach są dla nich wystarczające”. Kolejne 21% narzeka, że nie ma czasu na chodzenie do kiosku. Przerzucamy się więc na serwisy informacyjne albo e-prasę dostępną na tabletach.

Z drugiej strony 36% użytkowników tabletu nadal preferuje czytanie na papierze niż na tablecie, a kolejne 14% nie potrafi się zdecydować.

Jak rozwiąże się ten dysonans? Na którą stronę przechyli się szala w następnych latach?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *