Prasa na tablecie
Zdawałoby się, że użytkownicy tabletów będą właśnie na nich najwięcej czytać, jednak komputer nadal wygrywa z tabletem. 40 wpisów w dzienniczkach poświęconych jest komputerowi, podczas gdy na tablet przypada 26 (telefon ma niewiele mniej, bo aż 22). Mimo to, 43% użytkowników tabletów deklaruje codzienne czytanie prasy, a kolejne 37% czyta na tablecie kilka razy w tygodniu.
Dominuje czytanie w domu
Dzisiaj rano, czekał na mnie mail z informacją o wydaniu kolejnego magazynu Motocykl w aplikacji e-kiosk na tablecie. Bez zbędnego opóźnienia ściągnąłem i czytałem do śniadania i porannej kawy, przez ok. 30 minut (7:00-7:30). W domu spokój i cisza, słychać krzątających się sąsiadów…
Tablet służy naszym respondentom głównie do relaksu. Prasę czytali na nim najczęściej w domu, poświęcając na to średnio około 30-40 minut. Starali się szukać sytuacji, kiedy nikt im nie przeszkadzał – na przykład przy wieczornym usypianiu dziecka albo rano, gdy wszyscy domownicy jeszcze śpią. Często wymienianą lokalizacją była łazienka oraz kanapa.
Na wakacjach, w podróży
Wielu respondentów bardzo często kojarzyło czytanie prasy na tablecie z wyjazdami wakacyjnymi i podróżami. Podkreślali przy tym, że tablet jest urządzeniem, z którego korzysta się dla odpoczynku i rekreacji.
Na mieście
57% ankietowanych twierdzi, że czyta na tablecie w czasie pobytu na mieście (np. w parku czy w kawiarni). Nie znajduje to zupełnie odwzorowania w naszych obserwacjach etnograficznych, choć w wywiadach dwie osoby wspomniały o czytaniu w kawiarni.
Badanym zdarzało się także czytać prasę na tablecie w pracy, na uczelni albo w restauracji podczas oczekiwania na posiłek. Dzielili się wtedy przeczytaną treścią z innymi osobami siedzącymi przy stoliku.
Przede wszystkim newsy i blogi
Nasi respondenci najczęściej czytali na tablecie blogi i serwisy newsowe. Tak wynika z liczby nadesłanych notatek dzienniczkowych oraz odpowiedzi w ankiecie – 73% deklaruje czytanie serwisów informacyjnych, a 63% blogów.
Magazyny rzadziej, ale częściej na tablecie niż innych urządzeniach
Spora część badanych czytała także magazyny i dzienniki w formie cyfrowej. Przyglądając się wpisom do dzienniczków, największa liczba osób czytających magazyny i dzienniki wybierała właśnie na tablet. Również zgodnie z ankietą, największy odsetek czytania magazynów przypada na tablet (52% versus 50%, 36% i 19%). Dzienniki natomiast wypadają słabiej (30%) niż na papierze (38%) i komputerze (33%).
Oznacza to, że wśród użytkowników tabletów, tablet ma duże szanse na zwyciężenie z papierem w kategorii czytania dzienników i magazynów.
Użytkownicy tabletów nie czytają na tablecie?
Co zaskakujące, 14% użytkowników tabletu nie czyta na nim prasy. Ponad połowa tych osób mówi, że po prostu nie lubi czytać na ekranie tabletu. 31% uznało, że aplikacje do czytania prasy na tablecie są niewygodne. Z drugiej strony 36% wszystkich ankietowanych nie preferuje czytania na tablecie względem telefonu. Czy to oznacza, że czytanie na telefonie jest co najmniej tak samo wygodne?