Pokaż menu

Prasa na telefonie

Telefon jest, w stosunku do tabletu i komputera, urządzeniem najrzadziej wybieranym do czytania prasy. Nasi respondenci pisali o nim 27 razy, podczas gdy o tablecie 34 razy, a o komputerze 56. Po prasę na telefonie, minimum kilka razy w tygodniu, sięga 50% ankietowanych. Na tablecie i komputerze odpowiednio 80% i 82%.

Telefon jest urządzeniem, które służyło naszym badanym do szybkiego sprawdzenia informacji w mało komfortowych warunkach, gdzie wyciągniecie innego urządzenia jest mniej wygodne - w zatłoczonej komunikacji miejskiej, na przystanku czy w stojąc kolejce. Co ciekawe, zdarzało im się czytać również w domu np. zaraz po obudzeniu lub podczas kąpieli.

Głównie newsy i blogi

Osoby piszące dzienniczki czytały na telefonie tylko newsy i blogi. W notatkach najczęściej wymieniane były takie serwisy jak gazeta.pl, onet.pl, natemat.pl czy interia.pl. Żaden z respondentów nie czytał magazynów ani dzienników na telefonie. Przykładowo jedna z zaawansowanych czytelniczek magazynów na iPadzie, telefon kojarzy tylko z krótkimi informacjami w formie ploteczek, pudelków i nowinek ze świata mody.

Poranna podróż spod Warszawy do Warszawy – 1h na stojąco z telefonem w dłoni, odpalony czytnik Feedly z RSSami.

Kilkukrotnie pojawiły się też nazwy aplikacji agregujących treści jak Feedly czy Flipboard. Korzystanie z nich deklaruje również 21% ankietowanych.

Dla zabicia czasu

Noszenie telefonu zawsze przy sobie sprzyja sięganiu po niego, gdy mamy chwilę, z którą nie wiadomo co zrobić. Wielu osobom na naszym badaniu czytanie na telefonie kojarzyło się właśnie z oczekiwaniem – w kolejce, w poczekalni, stojąc w korku. Dostaliśmy również wpisy o czytaniu na poczcie czy w czasie okienka na uczelni.

Jeśli już czytamy na telefonie, to raczej krótkie informacje, w biegu albo dla zabicia wolnej chwili.

Telefon króluje w komunikacji miejskiej

Jednak najczęściej sięgali po telefon w komunikacji miejskiej. Jest to miejsce, gdzie swobodnie można wyciągnąć małe urządzenie, a w razie potrzeby szybko wyłączyć i schować.

Rano, w godzinach 7:35 – 7:55 podczas czekania na autobus a później jazdy czytałem newsy na stronach gazeta.pl, interia.pl i blogach o nowych technologiach. Na przystanku czekało ze mną 5 osób, było spokojnie, w miarę cicho. W samym autobusie było już dość tłoczno, gwarno.

Z 27 notatek dotyczących czytania na telefonie, 14 mówi o autobusach i tramwajach. Trend potwierdza się również w ankiecie – 46% użytkowników tabletów czyta na telefonie w komunikacji miejskiej.

 

W domu

Aż 30% użytkowników tabletu deklaruje czytanie na telefonie w domu. Statystyka zaskakuje, tym bardziej, że 80% ankietowanych czyta w domu również na tablecie. Po co więc sięgają jeszcze po telefon?

Poranna prasówka w łóżku. Dzieci i żona śpią, więc mam czas na czytanie. Czytam na iPhonie przez 45 minut. Co czytam: theverge.com, swiatczytnikow.pl, forsal.pl, pb.pl

Dwóm respondentom zdarzało się czytać poranne newsy w łóżku, gdy inni domownicy jeszcze spali – pewnie nie mieli akurat tabletu pod ręką. Innym scenariuszem było czytanie w sytuacjach, kiedy na coś czekali – przykładowo jeden z badanych czytał wiadomości lokalnej policji, czekając na zwolnienie łazienki przez współlokatora.

 

Dlaczego użytkownicy tabletów nie czytają na telefonie?

Kilka osób piszących dla nas dzienniczki, nie napisało nam ani słowa o telefonie. Również w wywiadach, kilka innych osób określiło telefon głównie jako narzędzie do robienia zdjęć czy prowadzenia kalendarza. Dlaczego w ogóle nie czytają na telefonie?

29% spośród wszystkich ankietowanych twierdzi, że nie robi tego z powodu małego wyświetlacza. 43% z nich uważa, że aplikacje do czytania prasy na telefonie są niewygodne. Ale czy to oznacza, że te na tablecie są ich zdaniem lepsze?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *