Pokaż menu
Prasa na iPada > O badaniu > Badania dzienniczkowe

Badania dzienniczkowe

Dzienniczki są metodą etnograficzną, polegającą na codziennym notowaniu przez respondentów wszystkich czynności związanych z tematem badania.

Przebieg badania

Uczestnicy naszego badania prowadzili dzienniczki o czytaniu prasy przez 9 dni. Opisywali wszystkie sytuacje, w których czytają newsy, blogi, magazyny i dzienniki – zarówno z formie papierowej jak i cyfrowej. W instrukcji przekazanej przed badaniem prosiliśmy o zamieszczanie we wpisach informacji o:

  • co czytasz – dziennik, news, magazyn, blog
  • urządzenie, na którym czytasz – tablet, telefon, komputer, papier
  • jak długo czytasz
  • gdzie jesteś - np. dom, praca, kawiarnia, środek transportu
  • opis sytuacji - np. wkoło jest dużo ludzi, jesteś sam, w tle gra telewizor
  • dlaczego czytasz - np. przerwa w pracy, podróż, codzienny przegląd prasy

Przeczytaj dzienniczek jednego z naszych respondentów

Podczas 9 dni badania napłynęło do nas 238 wpisów, z czego 121 poddaliśmy dogłębnej analizie. Notatki przyjmowały zazwyczaj krótkie formy, od kilku do kilkunastu zdań, a część z nich zawierała zdjęcia, wideo oraz audio.

 

Respondenci

Do badania zaprosiliśmy 12 osób, w wieku od 21 do 37 lat. Wszyscy badani byli użytkownikami tabletów od przynajmniej 3 miesięcy i deklarowali codzienne korzystanie z tabletu.

Rekrutacja do badania odbyła się za pomocą ankiety udostępnionej w sieci. Zastosowaliśmy metodę kuli śnieżnej, którą zapoczątkowaliśmy m.in. na kilku profilach Facebook’owych - Świat CzytnikówLubię Prasęnakanapie.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *